G

ünümüzde internet hayatımızın bir parçası olarak yer almaya devam ediyor. Artık birçok işimizi internet üzerinden mobil cihazlarla sağlıyoruz. Bunu gerçekleştirirken hepimizin beklediği bir şey varsa o da; “internet hızı”.

blank

Sadece sosyal medyada bile olsa, yüklenmekte olan sayfanın daha hızlı yüklenmesini ya da indirmekte olduğumuz dosyaların daha kısa sürede inmesini bekliyoruz. Bunları isterken seçtiğimiz internet paketlerinde hızı yüksek olanlara taleplerimiz artıyor. 5G teknolojisiyle bunların hepsine çözüm bulup, dahasını bekleyebiliriz. Ultra yüksek hızlı ağ bağlantılarının yanı sıra daha düşük gecikmeli bir hizmetle teknolojinin bize sunduğu olanaklardan ve getirdiği yeniliklerden yararlanabileceğiz.

blank

2020’lerde konuşlandırılması planlanan 5G teknolojisinin erişilebilir ve yaygın bir araç haline gelmesi, üstesinden gelinmesi gereken bir dizi uygulama ve kullanıma sunma sorunu ile karşı karşıya kalınması anlamına gelebilir.

5G’nin sürücüsüz araçlar, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, akıllı evler, uzaktan cerrahi operasyonlar ve online medya tüketimi gibi çeşitli teknolojilerde önemli rol oynayacağı öngörülse de mobil kullanıcılar için 5G özellikli bir akıllı telefon olmadan 5G’nin şaşırtıcı yüksek hızından yararlanmak mümkün olmayacaktır.

İşletme sahiplerinin bu teknolojinin önemini fark etmeleri ve aktif olarak hizmetlerine entegre etmenin yollarını aramaları önerilse de insan sağlığını olumsuz etkileyeceği yönünde tartışmaların da sürdüğünü ekleyelim.

250 civarında bilim insanı BM ile DSÖ’ye ortak şekilde yazdıkları dilekçelerini gönderdiler. Bilim insanları söz konusu teknolojinin kısa ve uzun vadede özellikle kanser riskine yol açabileceğine işaret etti. Diğer yandan aynı dilekçede kanser dışında hücresel stres, öğrenme ya da hafıza problemleri ile genetik aksaklıklara da dikkat çekildi. Üstelik bu durum sadece insanları değil, doğayı, bitkileri, hayvanları da etkisi altına alıyor. Daha önce hatırlanacağı üzere etkisi 5G’nin katbekat altında olan 3G, 4G gibi teknolojilere ilişkin sayısız deney ve bilimsel araştırma yapıldı. Bu araştırmalarda DNA hasarlarına ya da stres kaynaklı sperm hasarlarına rastlanıldı. Ayrıca çok güçlü radyo frekanslarıyla kanser teşhisi konulan fareler arasında önemli bağlantıların bulunduğu bir çalışma yapıldı. 2 sene boyunca bir grup fare gün içinde toplamda 9 saat boyunca elektromanyetik alana bırakıldı. 2 yılın sonunda yapılan testlerde hücre ölümlerinin önemli ölçüde arttığı, sinir sistemlerinin olumsuz yönde etkilendiği ortaya konmuştur. Üstelik bu iz bırakan deney yapıldığında daha ortada 5G teknolojisinin adı dahi yoktu.

What's your reaction?
7cool0bad1lol0sad

Add Your Comment