B

u yazımızda,canlı performans esnasında yaşanılan sorunlar ve asla yapılmaması gereken şeylerden bahsedeceğiz.Canlı performans esnasında yaşanılan en büyük sorun genellikle elektronik aksamdan kaynaklanan sorunlardır.

blank

İstenilen parçanın kütüphanede bulunamaması,bulunsa dahi patch dosyasının farklı yerde olduğundan dolayı cihaza yüklenememesi ve file error vermesi,bpm sayaçlarının parçayı yanlış algılaması veya cue noktalarını yanlış yere konumlandırması geçiş yapmayı imkansız hale getirir.

Tabiî ki siz bunları düzeltmeye çalışırken,diğer yandan diğer kanalda çalan parçada çoktan 2 dakikadan geriye doğru saymaya başlamıştır.

blank

Bu durumdan kurtulmak için tek şansınız çalmakta olan parçayı 16 yada 32 döngülü bir loop içine hapsetmektir.

Loop’u aldığınız yer burada çok önemli çünkü çok saçma bir noktada aldıysanız çok dengesiz,kulak rahatsız edici bir döngü olacaktır.

blank

Bunların dışında tam parçadan parçaya geçmeye çalışırken,Dj Kabinine gelip parça isteyen bir dinleyicide o anki geçişi berbat edebilir.

Asla yapılmaması gereken şeylerden bahsedecek olursak şüphesiz ki bu listenin en başına limitin üzerinde alkol almamak gelirdi.Aldığınız takdirde geçişleriniz oturmamaya yada o anda çalan parçanın stop tuşuna basmanız muhtemel hale gelecektir…

Ayrıca cihaz üzerinde tam olarak kullanmayı bilmediğiniz fonksiyonlar varsa asla onları canlı performans sırasında keşfetmeye çalışmayın. 

What's your reaction?
0cool0bad0lol0sad

Add Your Comment